niedziela, 1 maja 2016

Matura 2016. Przecieki z polskiego? Pewniaki? Jakie będą tematy, lektury?

[Matura 2016. Przecieki z polskiego? Jakie będą tematy?] Już w środę (4 maja) rusza matura 2016. W piątek trzecioklasiści świętowali zakończenie roku szkolnego. Teraz przed nimi ostatnie dni przygotowań. Stres i niepewność próbują wykorzystać oszuści, którzy naciągają uczniów na rzekome przecieki i maturalne pewniaki.

- Najbardziej obawiam się egzaminu z matematyki rozszerzonej. Ostatnie dni nauki poświęcę na powtórkę z języka polskiego, chociaż ten przedmiot nie wiąże się z moimi planami na przyszłość. Wybieram się bowiem na ekonomię- opowiadała nam Michalina Łobodzka z LO im. Unii Lubelskiej.

Matura 2016. Przecieki
Niemożliwe 

Stres i strach, jakie towarzyszą maturzystom przed pierwszym z egzaminów, jest coraz częściej wykorzystywany przez oszustów próbujących wyłudzić od uczniów pieniądze. W sieci bowiem nie trudno trafić na informacje o rzekomych przeciekach tematów maturalnych, arkuszach, które wykradziono podczas transportu z CKE, czy pewnych informacjach od hakerów, którym udało się włamać na serwery i zdobyć tegoroczne arkusze. Jednak to przekręt, za który można słono zapłacić. Arkusze maturalne naprawdę są tajne, a ich treść poznamy dopiero w dzień egzaminu. 


- Poznanie tematów przed egzaminem maturalnym jest niemożliwe. Arkusze są bowiem dostarczane do szkół w dniu egzaminu. Przywożone są między 5 a 7 rano przez sieć kurierów, w dniu kiedy trafią do rąk maturzystów. Nie ma więc możliwości, żeby ktoś wcześniej do nich dotarł - wyjaśnia Jerzy Matwiejko, kierownik Wydziału Egzaminów z Zakresu Kształcenia Ogólnego w OKE Kraków, która obejmuje swoim zasięgiem również województwo lubelskie. 


Według Matwiejki opowiadanie, że ktoś otrzymał arkusz wcześniej jest klasycznym żerowaniem na naiwności maturzystów. - Nie ma możliwości, żeby tematy ktoś wcześniej wykradł - dodaje kierownik. A może sprytni hakerzy mogą znaleźć dostęp do arkuszy przez włamania na strony internetowe? - Nie ma takiej opcji, gdyż arkusze nie są digitalizowane do wersji elektronicznych. Nie można wykraść z internetu czegoś, czego w nim nie ma - precyzuje Matwiejko. 

Matura 2016. Pewniaki
Bzdura Skąd zatem pojawiające się informacje o tematach, które „na pewno” będą na maturze? - W obiegu pojawia się wiele tematów, które mogą się przytrafić na egzaminie i czasem uda się komuś zgadnąć. Ale to jak wróżenie z fusów - mówi Matwiejko. I dodaje, że tematy zna jedynie bardzo wąskie grono osób. Matwiejko przypomina również, że jeśli doszłoby do prawdziwego przecieku, wtedy egzamin zostałby unieważniony. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz